verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Stát přijímá žádosti do třetí výzvy programu Covid – Nájemné

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityStát přijímá žádosti do třetí výzvy programu Covid – Nájemné

Stát přijímá žádosti do třetí výzvy programu Covid – Nájemné


Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo v pátek 5. února přijímat žádosti do třetí výzvy programu COVID – Nájemné. Stát přispěje podnikatelům na nájemné 50 procenty, a to za čtvrté čtvrtletí roku 2020. Žádosti můžete podávat do 8. dubna 2021.

„MPO třetí výzvu programu COVID-Nájemné výrazně zjednodušilo a nově mohou žádat i otevřené provozy s výraznějším propadem tržeb,“  řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Pokud žadatel úspěšně žádal ve druhé výzvě, systém mu nabídne automatický import jak jeho uživatelských dat, tak všech dat ke všem jeho provozovnám. Za první dvě hodiny bylo v systému podáno 125 žádostí a dalších téměř 2 600 bylo rozpracovaných,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu.

Čestné prohlášení pronajímatele už nemusí mít úředně ověřený podpis. Ministerstvo rovněž nebude posuzovat tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv, ani konsolidační celek. Jediným limitem zůstává, že fyzická osoba nájemce a pronajímatele nesmí být totožná. Žadatel dále vyplní čestné prohlášení, že dodržoval všechna související omezení daná usneseními vlády.

Žádat mohou i podnikatelé s výjimkou

„Nově budou mimo jiné oprávněnými žadateli podnikatelé, jejichž provozovny měly výjimku z krizových opatření vlády a neměly zakázán maloobchodní prodej zboží nebo poskytování služeb zákazníkům. Jde tak například o prádelny, čistírny, květinářství, potřeby pro zvířata, prodejny čajů,“ říká náměstkyně pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová.

„Tyto provozovny musí prokázat pokles tržeb za 4. čtvrtletí roku 2020 oproti stejnému období roku 2019 alespoň o 50 %,“ doplňuje náměstkyně.

Maximální výše podpory činí 10 milionů korun pro všechny provozovny jednoho žadatele. Platí, že podpory přiznané v jednotlivých výzvách programu COVID – Nájemné se nesčítají a podnikatel musí jen kontrolovat nepřekročení limitu podpory, který aktuálně činí 1,8 mil EUR. Uvolňování prostředků schválených žádostí začne ihned po udělení notifikace Evropskou komisí.

Podrobnosti k programu COVID – Nájemné

V druhé výzvě programu, kde bylo možné žádosti podávat do 4. února, přišlo podle MPO více než 42 000 žádostí zhruba za 3,4 miliardy korun. Schváleny už byly zhruba tři čtvrtiny žádostí.

Zdroj:Aktuality | Jihočeská hospodářská komora (jhk.cz)
Zveřejněno: 8.2.2021