Startuje program Antivirus, firmy mohou žádat o příspěvky na mzdy
Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, v jehož rámci mohou firmy postižené pandemií žádat stát o příspěvek na mzdy, spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí od 12 hodin. Od té doby mohou firmy začít předkládat žádosti. Nikdo nemusí chodit na úřady, celý program poběží elektronicky, řekla ministryně práce Jana Maláčová.
„Nejedná se o závody, nebude rozhodovat, kdo přijde dřív. Na každého se dostane. Podstatné je, aby zaměstnavatelé vyplnili žádost správně,“ vysvětlila Maláčová na tiskové konferenci.
V první fázi zaměstnavatel vyplní elektronický formulář a žádost odešle. Ministerstvo na svém webu zveřejnilo návod, jak mají žadatelé postupovat.
Peníze od státu na mzdy ve firmách, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru, mají bránit propouštění. Podle Maláčové je to poprvé, kdy bude v Česku spuštěn tzv. kurzarbeit. Odhadované výdaje za březen činí 10,9 miliardy. Firmy by peníze měly dostat na účet do několika dnů.
„Program Anitivirus se týká až 3,1 milionu zaměstnanců ve mzdové sféře a až 280 tisíc firem. Zítra ve 12 hodin se program otevře a zítra ve 12 hodin budou moci firmy začít předkládat žádosti,“ uvedla v neděli ministryně.
Stát poskytne dva druhy příspěvků. Uhradí 80 procent náhrady v dvoutýdenní karanténě a ze mzdy pracovníků zavřených provozů, a to do výše 39 tisíc korun. Podpora se jim bude vyplácet za dobu nařízeného uzavření. Celkem 60 procent vyplaceného výdělku poskytnou úřady při výpadku pracovníků a surovin či při poklesu poptávky, a to do 29 tisíc korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy. Zaměstnavatel bude muset nejdřív vyplatit v řádném termínu všechny náhrady a mzdy a poslat odvody, úřad práce mu stanovený podíl pak proplatí.
První příspěvky na kurzarbeit by úřady podle dřívějších informací mohly začít vyplácet po 10. dubnu. Podle ministryně musí firmy nejdříve předložit přílohu s rodnými čísly zaměstnanců, na které budou chtít čerpat příspěvky. Aby nedocházelo ke zneužití, zkontrolují se jména přes Českou správu sociálního zabezpečení. Následně po vyplacení mezd a odvodů může firma zažádat o proplacení mzdových nákladů. „A to by mělo být během několika dnů,“ uvedla v neděli ministryně.
Příspěvky nebude možné čerpat na lidi, kteří jsou ve výpovědi. Úřady je nevyplatí také na ty, kteří už získali jiné kompenzace, a to třeba při podnikání či při souběhu zaměstnání. Podporu na mzdy dostanou i agentury práce. Získají ji na pracovníky, které přijaly před vyhlášením nouzového stavu a jejichž pracovní poměr trvá po celou dobu programu. Ten pokrývá zatím období od 12. března od vyhlášení nouzového stavu do konce dubna.
Žádosti bude možné podávat jen elektronicky. Ministerstvo plánuje, že 6. dubna spustí aplikaci na webu úřadu práce. Po vyplnění žádosti se rovnou vygeneruje dohoda o poskytnutí příspěvků. Úřad práce údaje ověří, podepsanou dohodu pak doručí do datové schránky či mailem lidem s uznaným elektronickým podpisem.
Ministryně Maláčová apelovala na zaměstnavatele, ať žádost vyplňují pečlivě a ne rychle. „Na každého se dostane,“ uvedla.
Během konference zmínila Maláčová i čísla ohledně zaměstnanosti za uplynulý měsíc. Nezaměstnaných v březnu přibylo zhruba o 35 tisíc. „Čísla jsou potěšující, zůstáváme na třech procentech nezaměstnanosti.“ Podle Maláčové v tuzemsku nedochází k masovému propouštění.
Nezaměstnanost v březnu dosáhla tří procent, uvedla později ČTK. Zůstala tak stejná jako v únoru. Uchazečů o práci bylo 225 678. Do evidence nezaměstnaných se nechalo nově zapsat 35 714 lidí. „Smyslem programu Antivirus je přečkat tuto krizi (koronavirovou). Příspěvky státu chceme docílit toho, aby nikdo nebyl propuštěn,“ dodala šéfka resortu práce. Podle ní by lidé neměli ukvapeně podepisovat výpověď dohodou.
Ministryně práce a sociálních věcí se dále zmínila o projednávaném programu, takzvaném „céčku“. „Jde o další možnost, jak podporovat firmy, respektive ty společnosti, které fungují i nadále,“ uvedla Maláčová. Podle ní by například poskytovatelé sociálních služeb měli dosáhnout na určitý finanční bonus.
Maláčová přemýšlí o novém zákonu o zaměstnanosti, který by umožnil firmám čerpat z programu Antivirus i bez potvrzení o bezdlužnosti. „Cílem je vypnout bezdlužnost tak, aby na příspěvek Antivirus dosáhly všechny firmy.“
Zdroj:https://www.jhk.cz/aktuality
Zveřejněno: 6.4.2020