verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Osvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven od autorských poplatků

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityOsvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven od autorských poplatků

Osvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven od autorských poplatků


Vláda se v pondělí 11. 3. vyjádřila neutrálně k osvobození restaurací, kadeřnictví a dalších provozoven, v nichž zákazníci mohou sledovat rozhlasové nebo televizní vysílání, od autorských poplatků. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Osvobození navrhli poslanci ANO a SPD ve dvou samostatných novelách. Předložili je poté, co sněmovna odmítla obdobnou senátní úpravu vládní novely autorského zákona. Podle kritiků by změna byla v rozporu s mezinárodním i unijním právem.

Od autorských poplatků jsou osvobozena zdravotnická zařízení, která zprostředkovávají rozhlasové nebo televizní vysílání pacientům. Podle návrhu poslanců ANO by platby nemuseli hradit ani majitelé provozoven, u nichž nemá sdělování díla hospodářský význam. Předkladatelé v čele s Janou Mračkovou Vildumetzovou tvrdí, že pro placení poplatků neexistuje v těchto případech důvod.

Hnutí SPD zvolilo odlišnou formulaci. Osvobození by se podle něj týkalo provozoven, které nejsou provozovány za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání. Ministerstvo financí to podle předkládací zprávy na vládním webu zpochybnilo. „Poskytování hudební a televizní produkce je nadstandardní službou, která vylepšuje prostředí v provozovně a může i výrazně ovlivnit podnikání,“ uvedlo.

Osvobození provozoven, v nichž reprodukovaná hudba nebo televizní vysílání tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání, horní komora požadovala na popud senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Poukazoval na to, že lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky.

Proti se postavilo ministerstvo kultury a 1 600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich byl senátní návrh v rozporu s českým autorským právem i s právem Evropské unie. Obhájci Valentovy úpravy zase namítali, že neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků.

Zdroj: Zpráva Hospodářských novin, 11. března 2019, www.jhk.cz
Zveřejněno: 1.4.2019