verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Vláda navrhuje živnostníky odškodnit 15 tisíci měsíčně

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityVláda navrhuje živnostníky odškodnit 15 tisíci měsíčně

Vláda navrhuje živnostníky odškodnit 15 tisíci měsíčně


Vláda odškodní osoby výdělečně činné (OSVČ), kterým byly kvůli epidemii koronaviru uzavřeny provozovny, částkou 15 tisíc korun měsíčně. Po čtvrtečním jednání vlády 26. března to uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Jde o 15 tisíc měsíčně pro OSVČ, kterým jsme zavřeli provozovny nebo jim znemožnili podnikat. Podmínky představím na vládě v pondělí,” řekla Schillerová. Na dotaz novinářů ministryně upřesnila, že částka se nebude danitživnostníkům tedy skutečně bude vyplácena celá. „Tito živnostníci se ze dne na den ocitli bez příjmu. Chceme, aby tento stav mohli nějakým způsobem zvládnout,” dodala.

Legislativu, kterou její resort teprve připravuje, chce Schillerová schválit ve stavu legislativní nouze. Částku podle Schillerové budou vyplácet finanční úřady. Na přesné podobě legislativy podle ní pracují experti z ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství.

Schillerová dále připomněla, že vláda již dříve schválila prominutí minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění letos činí 2 544 korun, na zdravotní 2 352 korun. Živnostníkům tedy stát na této položce odpustí celkem 29 376 korun.

Lidé nebo firmy nebudou mít možnost žádat o náhradu škod, které jim způsobí opatření vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem, potvrdil ve středu v televizi Prima šéf krizového štábu Roman Prymula.

Zdroj:https://www.jhk.cz/aktuality
Zveřejněno: 27.3.2020