verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Vláda představila plán na otevírání obchodů

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityVláda představila plán na otevírání obchodů

Vláda představila plán na otevírání obchodů


Vláda v úterý představila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven uzavřených kvůli novému typu koronaviru. Rozdělila ho do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve by měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech.

Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vládní plán vychází ze scénáře, kdy by bylo šíření koronaviru „pod kontrolou“, a termíny jsou proto orientační. „Může tam dojít k určitým posunům, ale byli bychom rádi, kdybychom to takto dodrželi,“ řekl. Plán připodobnil ke scénáři, který připravilo sousední Rakousko. Česká republika je podle něj obezřetnější v případě obchodních center.

Od nejbližšího pondělí 20. dubna mohou začít fungovat řemesla a navazující provozovny, farmářské trhy, autobazary a autosalony. „Dále venkovní tréninkové aktivity profesionálních a vrcholových sportovců v menších skupinách a za přesně definovaných podmínek,“ uvedl Havlíček. Možné budou také svatby do deseti lidí, stejně jako u tréninků za specifických hygienických podmínek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že první vlna otevřených obchodů není z epidemiologického pohledu riziková. „Neměla by navýšit počet pozitivních pacientů, budeme tak mít do 27. dubna čas na vyhodnocení velikonočních svátků,“ uvedl Vojtěch.

Více informací naleznete ZDE

Zdroj:Hospodářské noviny

 
Zveřejněno: 15.4.2020