verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityŘeditelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách

Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách


Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička informovala o vývoji a současné situaci okolo koronaviru a zároveň odpovídala na dotazy zástupců jihočeských firem, jak postupovat v případě nákazy v provozech firem.

„Zaměstnavatele především zajímalo, jak se zachovat v případě zjištění nákazy některého ze zaměstnanců ve firmě,“ říká Kateřina Rybaříková z oblastní kanceláře Jhk v Písku, organizátorka dnešního on-line setkání, a dodává: „Jakmile má někdo zdravotní potíže, teplotu, rýmu, bolesti kloubů, ztrátu čichu a chuti, je třeba okamžitě kontaktovat svého praktického lékaře, nechat se otestovat a především zůstat doma, nikam nechodit a neroznášet infekci do zaměstnání,“ připomíná rady hlavní hygieničky Kateřina Rybaříková s tím, že by zaměstnanci měli nákazu ihned nahlásit svému zaměstnavateli. Tomu pak může hygienická stanice pomoci nastavit interní pravidla, jak dále postupovat, aby se nákaza dál nešířila. Záleží i na tom, zda zaměstnanci byli v úzkém kontaktu a při setkání s nakaženým měli roušku. Další postup ovlivní i prostory firmy, možnost větrání a další podmínky v provozech firem.

Kvetoslava Kotrbová během on-line webinářů také odpovídala na dotazy podnikatelů a zástupců firem: „Důležité je používání roušek a respirátorů, dezinfekce rukou, pracovních ploch, větrání místností, rozestupy a nyní i přísná epidemiologická opatření,“ zmínila a rovněž ocenila počínaní jihočeských podnikatelů, kteří okamžitě zareagovali na krizovou situaci, zavedli hygienická opatření ve svých provozech a postavili se k epidemiologické situaci velmi zodpovědně.

Kvetoslava Kotrbová zároveň připustila, že je problém s okamžitým testováním osob, které potřebují znát výsledek testu co nejdříve, například z důvodu neodkladné pracovní cesty do zahraničí, kde je platnost negativního testu omezená na určitý počet hodin. Urgentně se totiž vyšetřují pracovníci záchranného systému a samozřejmě pacienti s vážnými příznaky, jenže není dostatečný počet zdravotníků odebírajících vzorky, a proto dochází k prodlevám.

„Za včerejšek přibylo v Jihočeském kraji 205 případů. V minulých dnech jsme ale měli i 400 případů, vidíme tedy, že epidemiologická opatření začínají fungovat,“ sdělila pozitivum klesajících případů v jižních Čechách hlavní hygienička, a upozornila, že je třeba zastavit, stabilizovat a postupně snižovat růst aktivních případů.

Dle aktuálních statistiky Krajské hygienické stanice bylo v Jihočeském kraji provedeno na 55 000 testů, denně se teď testuje něco přes 1 000 osob, z nichž zhruba 14 % je pozitivních. K dnešnímu dni je 1 899 lidí v karanténě, největší výskyt nemocných je na českobudějovicku, v absolutních číslech 1 181 osob, celkově pak 3 151 osob v kraji.

Zdroj:https://www.jhk.cz/aktuality
Zveřejněno: 15.10.2020