verado-lite
Jihočeská hospodářská komora Písek město Písek

Lockdown začal, podívejte se, jak změní životy Jihočechů

Jihočeská hospodářská komora - Podnikáme v Písku

AktualityLockdown začal, podívejte se, jak změní životy Jihočechů

Lockdown začal, podívejte se, jak změní životy Jihočechů


Kvůli velkému množství pacientů s covidem v nemocnicích omezila vláda od pondělí pohyb v zemi. V platnost vstoupila také další pravidla, kterými se musí řídit i lidé na jihu Čech.

Povinné respirátory
Od pondělí už lidé nesmí nosit do obchodů, provozoven služeb, do vozidel hromadné dopravy, na jejích zastávkách, do zdravotnických zařízení nebo zařízení sociálních služeb dvě na sebe položené chirurgické roušky. Nově musejí mít nos a ústa zakrytá jen respirátory nebo nanorouškami s vysokou úrovní filtrace. Tedy minimálně třídy FFP2. Povinné je zakrytí úst a nosu i na pracovištích. Výjimkou bude, když tam bude člověk sám nebo nebude moci respirátor vzhledem k typu práce nosit. Minimálně chirurgická rouška je nutná i venku v zastavěných oblastech.

Karanténa a izolace
Kvůli nakažlivějším mutacím koronaviru vláda prodloužila dobu, kterou musejí strávit nakažení nebo podezřelí z nákazy doma bez kontaktu s jinými. Doba izolace (u nakažených koronavirem) či karantény (u zdravých lidí, kteří s nimi přišli do kontaktu) se prodloužila z deseti na čtrnáct dnů.

V případě pozitivity rodinných příslušníků, kdy není možné nakaženou osobu efektivně izolovat od zbytku rodiny, stráví rodinní příslušníci v karanténě nejméně 21 dnů.

Cestování mezi okresy
Je zakázán pohyb mezi okresy. V rámci okresu ale lidé budou moci libovolně například nakupovat či jet k lékaři, a to bez potvrzení. Spadají sem i cesty za účelem péče osobu blízkou.

Čestné prohlášení si můžete stáhnout ZDE
Formulář pro cesty mezi okresy si můžete stáhnout ZDE

Obydlí mimo místo trvalého bydliště
Pokud lidé v reálu žijí jinde, než je jejich trvalé bydliště, měli by se při kontrole prokázat například nájemní smlouvou nebo potvrzeními o placení plynu či elektřiny, z něhož bude jasné jejich současné bydliště.

 

Zdroj: https://pisecky.denik.cz/zpravy_region/lockdown-zacal-podivejte-se-jak-zmeni-zivoty-jihocechu-20210301.html
Zveřejněno: 1.3.2021